Garda-tó klíma, időjárás, vízhőmérséklet, növényzet

A Garda-tó észak-Olaszországban található, mégis egy dél-Olaszországi tájra emlékeztet, ráadásul teljesen tengerérzés uralkodik el rajtunk, amikor itt nyaralunk. Sokan meg is szokták kérdezni, hogy sós-e a vize. Nem sós.

Vízhőmérséklet

A tó vizének hőmérséklete nyáron: júliusban 23-25 fok, augusztusban 22-24 fok. A déli parton a sekélyebb víz jobban felmelegszik, az északin frissítő marad a legnagyobb melegben is. A hatalmas víztömeg lassan hűl le, ezért még októberben is sokáig fürödhető a tó. Ne hasonlítsuk össze a Balatonnal, ami jóval sekélyebb, ezért gyorsabban és jobban felmelegszik, de gyorsabban ki is hűl.

A Garda legnagyobb vízmélysége 346 méter, a Balaton 28-szor beleférne, így el tudjuk képzelni a különbséget a két tó között.

Szezonban rendszeresen kiteszem az aktuális vízhőmérsékletet, amit az északi észen Rivában mérnek a parttól 150 méterre, egy méterrel a vízfelszín alatt található szonda közvetíti az aktuális adatokat.

A kerékpárosok, futók, sziklamászók, úszók, búvárok és vízi sportok szerelmeseinek a mekkája ez a vidék: Torbole, Tremosine, Tignale, Limone és Riva a kitesurf és vitorlások birodalma, Malcesine a siklóernyősöké, mivel a tó északi részén tilos a motoros hajózás. Délen pedig vízisível és jetskivel szelik a habokat. SUP-ozni mindenhol lehet, fürdésre pedig az egész tó egy hatalmas szabadstrand, délen sekélyebb, északon gyorsan mélyülő partokkal. A strandolásnak még egy külön cikket szentelek.

Mediterrán mikroklíma

A Garda-tónál nincs fagy, mediterrán mikroklíma van, ezért a téli szürkeség után a ragyogó napsütést visszaverő víztükör a parti pálmákkal, citromfákkal, olajfákkal és kaktuszokkal igazi orvosság lesz, havat csak a hegyek csúcsán látni. A több, mint 2000 méteres Monte Baldo felső része télen kifehéredik, ami érdekes hátteret ad a tónak a parti narancsfákkal előtérben. A Monte Baldón és Brentonicoban helyben sípályáink is vannak, de nem kell túl messzire menni és a tótól északra híres síparadicsomokat találunk, ha éppen havas környezetre vágyunk. Azért mikroklímának nevezzük, mert a Garda-tó környezetében érvényesül csak, ha eltávolodunk, még ha délebbre megyünk is, nem fogjuk ezt az egzotikus flórát megtalálni, ahhoz hogy hasonlóan fagy mentes telet találjunk, egészen lefele Toscana-Lazio-ig kellene mennünk.

Az időjárásról

Visszatérő kérdés milyen idő várható, és erre mindig nehéz válaszolni, mert a legmodernebb előrejelzés sem tudja két nappal hamarabb ezt egészen pontosan megmondani.

Helyzetünket bonyolítja a hatalmas víztömeg és a környező hegyek, amelyek felett sokszor nem tudják pontosan megjósolni az elvonuló felhők, frontok viselkedését. Ezért célszerű minden programunkhoz „B tervet készíteni, egy biztos, hogy nyáron ritka a sokáig tartó eső, inkább gyorsan átvonuló zivatarokra lehet számítani. Nem száraz a nyarunk, de ennek köszönhető az, hogy ennyire üdezöld tájat nehezen lehet találni Olaszországban.

Nyáron párás meleg van, a nagy páratartalom miatt a hőmérsékletet melegebbnek érezhetjük, de a tónál jellemzően mindig fúj valamilyen szél, ami enyhíti a meleg érzetünket. Nyáron gyorsabb, hevesebb viharok elő szoktak fordulni, a hegyek és a síkság találkozása miatt. Májusban és novemberben pedig esősebb napok is lehetnek, pontosan ezekre az időszakokra célszerűbb a városnézéseket, múzeum látogatásokat beprogramozni. Nyáron ha nagyobb vihar várható, ki szoktam tenni figyelmeztetést előre, hogy ne érjen senkit váratlanul. Forrásaim profi meteorológus csatornák, fórumok, én nem a mindenki számára elérhető előrejelzésből tájékozódok.

Ha nagy vonalakban szeretnénk tudni mégis milyen idő várható, akkor ezt a bergamói oldalt ajánlom, 2-3 napra viszonylag megbízható előrejelzést ad. www.3bmeteo.com

Nyáron készüljünk kalappal és naptejjel a vízparton, széldzsekivel a hegyekben. Fürdőcipővel a strandoláshoz, mert sok helyen a part köves/csúszik. A Monte Baldón 2000 méteren nyáron is lehet hűvösebb, vízesés látogató programhoz pedig nyáron is kell esőkabát az állandó vízpermet miatt. Márciusban és októberben is le lehet égni a parton, mert a víz visszatükrözi a napsugarakat, különösen hajós programnál fontos a nap elleni védekezés!

Növényzet

A tó körüli 15 km-es övezetet mediterrán mikroklíma jellemzi, itt a növényzet a tó környezetében a déli mediterrán vidékre emlékeztet: citromfák, olajfák, leanderek, bougainvillea, agávék, pálmafák. Mivel rengeteg az örökzöld, ezért sokszor az ősz megérkezését sem vesszük annyira észre, télen pedig nem száradnak el a növények és nem húzódnak vissza, hanem gyönyörű üde zöld keretet alkotnak a hihetetlenül kék tó körül. A magasabb vidékeken (tó felső részén a hegyeken) hegyvidéki a klíma, itt a táj az olajfákról átvált a táj lombhullatókra, majd fenyvesre, legfelül törpefenyővel, illetve a 2000 méteres csúcsokon már kopár. A Monte Baldo hegység Unesco Világörökségre jelölése hivatalosan már megtörtént, pontosan a csak itt található endemikus növényfajok (különleges vad orchideák például) miatt. Lehet, hogy mire idejöttök, már Unesco Világörökség erdei túrát tehettek ezeken a különleges magaslatokon.

A nyugati (bresciai partot) hívjuk Citrom Riviérának, mert a fekvése és a klímája miatt csak ott találhatóak citromültetvények. A keleti partot pedig Olaj Riviérának hívjuk, mert arrafelé nagy kiterjedésű olajfa ligetek vannak. Ne hagyjuk ki a helyi citromlikőr (Gargnano, Limone) és olívaolaj kóstolást, hiszen ez Olaszország legészakibb tája, ahol a citrom és az olajfa megterem és nagyobb területen elterjedt. (San Felice, Bardolino)

Bármelyik évszakban járunk itt, mindig találunk változatos szépségeket,kora  tavasszal a magnolia féléket, majd a milliónyi tulipánt, nyár elején a citromok virágzását és a jázmint, majd a nyarat végigkísérő hatalmas hortenzia bokrokat és leander fákat valamint a kőfalakat beborító murvafürtöket, ősszel az olajbogyókat és a szőlőket, télen pedig a kaméliák, rhododenronok a tündércserjék, tél végén a hunyorok virágai örvendeztetnek meg minket.

A tó környezete egy hatalmas botanikus kert, mint egy egész évben szabadon látogatható arborétum.

A Garda-tó mindenkit minden évszakban visszavár!

 

További blogcikkek

KÖZLEKEDÉS és PARKOLÁS

Miután több százezer kilométert autóztam az évek alatt Magyarország és Olaszország között, ezért pár hasznos információval szeretném segíteni a Garda-tóhoz való utazásotokat és nálunk, a helybeli közlekedéseteket.